PROIECT DIDACTIC
Data: 6 martie 2012
Unitatea de invatamant: Gradinita cu PP nr. 14 Targoviste
Educatoare: Boros Oana
Grupa: mijlocie A “Delfinii jucausi”
Tema anuala: “Cu ce si cum exprimam ceea ce simtim?”
Subtema: ”E ziua ta, mamico!”
Tema zilei: “Un dar pentru mama”
Tipul activitatii: consolidare de priceperi si deprinderi
Forma de organizare: activitate integrata
Categorii de activitati: ALA1 +ADE+ALA2
Durata : o zi
ADP: Rutine:
*Intalnirea de dimineata
* Salutul, prezenta, calendarul naturii
*Ne pregatim pentru activitati- deprinderi de igiena si autoservire
Tranzitii:
* “ Numara prin gesturi” -joc de atentie
*”Ploaia”-joc muzical
*”Degetelele“-cantec
*”Bat din palme”-joc cu text si cant
ALA1: Biblioteca:“Urare pentru mama!”- trasare peste modelul punctat al literelor de tipar si al florilor;
“Decoram servetele pentru masa festiva” –folosirea elementelor grafice punct si linie.
Joc de rol: “De-a gospodinele”- pregatim prajituri pentru mama
Constructii: “Cutii pentru cadoul mamei” –imbinare piese
ADE: Activitate matematica (DS):
Joc didactic :“Buchetele pentru mama”
Activitate practica (DOS):
“Felicitare pentru mama”-lipire diverse materiale
ALA2: Activitate practic-gospodareasca: “Masa festiva pentru mama”
Joc distractiv: “Ocupa floarea!”
Joc de miscare: “Numere amestecate ”
SCOP:
DS- AM -consolidarea deprinderii de a numara in limitele 1-4 ;
DOS -AP-valorificarea deprinderilor de lucru insusite in realizarea unei lucrari practice.
OBIECTIVE OPERATIONALE:
ADE: DS-Activitate matematica:
-sa numere in sir crescator si descrescator in limitele 1-4; ;
-sa raporteze numarul la cantitate si cantitatea la numar;
-sa rezolve corect sarcina de pe fisa de lucru.
Sarcina didactica: Numaratul corect in limitele 1-4 cu folosirea numeralului cardinal.
Regulile jocului: Copilul numit de educatoare va numara crescator si descrescator, va aseza cifra corespunzatoare numarului de obiecte, va verbaliza actiunea facuta.
Elemente de joc: surpriza, inchiderea si deschiderea ochilor, manuirea materialului, aplauze
DOS-Activitate practica:
-sa lipeasca diverse materiale pe suprafata data pentru a realiza o lucrare estetica;
-sa lipeasca pe felicitate atatia fluturasi cati indica cifra de pe ecuson.
-sa lucreze corect si ordonat utilizand materiale adecvate sarcinii.
ALA1: Biblioteca:
-sa uneasca punctele pentru a obtine mesajul: “La multi ani, mama!”;
-sa decoreze cu linii si puncte servetelul, folosind patru culori.
Joc de rol:
-sa prepare prajiturele dand prin nuca de cocos bilutele obtinute din compozitia data ;
-sa aseze pe farfurie atatea prajiturele cat indica cifra de pe aceasta;
-sa respecte regulile de igiena.
Constructii:
-sa construiasca cutiuta pentru cadoul mamei prin imbinarea pieselor puse la dispozitie;
-sa introduca in cutiuta atatea pietricele decorative cate indica cifra de pe ecusonul fiecaruia.
ALA2: -sa respecte regulile de joc;
-sa manifeste atitudini de cooperare, spirit de echipa, de competitie si fair-play.
STRATEGII DIDACTICE:
Metode si procedee: conversatia,cubul ,observatia, explicatia, demonstratia, exercitiul, problematizarea, TV, turul galeriei,jocul, lucrul individual si in grupuri mici.
Mijloace didactice:jetoane cu cifrele de la 1 la 4,flori decupate si flori naturale, vaze, fise de lucru, creioane colorate, carioca, coli colorate, lipici, flori, frunze, inimi decupate, tulpini din hartie creponata si fire verzi, seminte de dovleac,fundite din hartie creponata , farfurii, servetele, compozitia pentru prajituri, ecusoane, stimulente, calculator.
MATERIAL BIBLIOGRAFIC:
1. Curriculum pentru Învăţământul preşcolar, Didactica Publishing House, 2009;
2. Scrisoarea metodică;
3. Activitatea integrată în grădiniţă-Laurenţia Culea, Angela Sesovici, Filofteia Grama
4. Activitati matematice in invatamantul prescolar (metodica)- Veronica Paduraru, Ed. Polirom
SCENARIUL ACTIVITATII
Activitatea debuteaza cu intalnirea de dimineata.
Salutul: „Dimineata a venit
Copii, la gradi ati sosit!
In semicerc sa ne asezam
Cu totii sa ne salutam:
Buna dimineata, dragii mei copii!”
Prezenta se realizeaza cu ajutorul cantecului „Toti avem un nume”-in timp ce cantam, fiecare copil merge la catalogul grupei si isi pune poza pe pagina copiilor prezenti.
Calendarul naturii este completat dupa ce copiii raspund la cateva intrebari adresate de catre educatoare cu privire la vremea de astazi.
Propun copiilor jocul „Cubul”: fiecare copil care va rostogoli cubul va raspunde la una din intrebarile aflate pe fetele cubului, astfel se va realiza reactualizarea cunostintelor.
Noutatea zilei:
„De dimineata, cand am deschis televizorul, intamplator am vazut un baietel cam de varsta voastra, pe nume Rares, care era foarte trist deoarece mai sunt doua zile pana la ziua mamei si nu a avut timp sa-i pregateasca nici un cadou acesteia.
Voi ati pregatit daruri pentru mama voastra? Ce cadouri ati putea sa-i oferiti? Vreti sa le pregatim astazi? Sunteti de acord ca sa aratam ce lucram noi si altor copii care nu au gasit inca darul pentru mamele lor? Atunci tot ce vom realiza astazi vom inregistra si vom prezenta si altora prin intermediul televizorului.Ce spuneti?”
Copiii, incantati de idee, dupa ce desfasoara cateva jocuri in cadrul tranzitiilor (”Numara prin gesturi”-atunci vor primi si ecusoane cu cifrele de la 1 la 4 , „Ploaia”,” Bat din palme” ) merg sa descopere ce vor lucra astazi. Sunt anuntati ca vor primi si o surpriza la finalul zilei, daca vor rezolva sarcinile de la toate centrele de interes.
La centru Biblioteca prescolarii vor decora servetele pentru masa festiva si vor „scrie” mesaje pentru mama, la Stiinta vor desfasura jocul didactic „Buchetele pentru mama” , la sectorul Arta vor realiza felicitari, la Joc de rol vor pregati prajituri pentru mama, iar la sectorul Constructii vor imbina piese pentru a obtine cutia de cadou.
Dupa efectuarea exercitiilor pentru incalzirea muschilor mici ai mainii, copiii isi aleg centrele unde doresc sa lucreze. Se va da startul de incepere a lucrului, se vor indruma copiii acolo unde vor intampina greutati, atentia deosebita va fi canalizata la centrul stiinta si arta.
La final, produsele realizate la fiecare sector vor fi prezentate de catre prescolari la „televizor”, dupa care cu acestea se va aranja masa festiva pentru mama. In incheiere se vor desfasura jocuri distractive si de miscare menite sa relaxeze si sa destinda atmosfera.
Copiii sunt felicitati si recompensati .
Niciun comentariu:
Trimiteți un comentariu